მსოფლიოში წამყვანმა უფლებადამცველმა და პრესის თავისუფლებაზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციებმა საქართველოს პრეზიდენტს ნიკა გვარამიას გათავისუფლების თხოვნით მიმართეს
21 აპრილი 2023
მსოფლიოში წამყვანმა უფლებადამცველმა და პრესის თავისუფლებაზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციებმა საჯაროდ მიმართეს საქართველოს პრეზიდენტს მთავარი არხის დირექტორის, ნიკა გვარამიას გათავისუფლების თხოვნით.
წერილში აღნიშნულია, რომ 2022 წლის 16 მაისიდან პატიმრობაში იმყოფება დამოუკიდებელი ტელეკომპანია მთავარი არხის დირექტორი ნიკა გვარამია. ნიკა გვარამიას დაპატიმრებას კრიტიკული შეფასება მოყვა სახალხო დამცველისა თუ ამერიკის შეერთებული შტატების საქართველოში საელჩოს მიერ. ნიკა გვარამიას საპატიმროში ყოფნა საქართველოს სახელმწიფოს  ერთ რიგში აყენებს რეპრესიულ, ავტორიტარულ სახელმწიფოებთან და ზიანს აყენებს  ქვეყნის რეპუტაციას
ხელმომწერმა ორგანიზაციებმა პრეზიდენტს მოუწოდეს გამოიყენოს საკუთარი უფლებამოსილება და შეიწყალოს ნიკა გვარამია. “გვარამიას ციხიდან გათავისუფლება საქართველოს ევროპული მისწრაფებების რეალიზებისკენ გადადგმული ნაბიჯი იქნება”- აღნიშნულია ერთობლივ განცხადებაში.

Leading international human rights and press freedom organisations have appealed to the President of Georgia to release Nika Gvaramia
21 April 2023
The leading international human rights and press freedom organisations have publicly appealed to the President of Georgia to release Nika Gvaramia, the Director General of Mtavari Arkhi TV.
The letter states that Nika Gvaramia, the director of the independent Mtavari Arkhi TV, has been in prison since 16 May 2022. The arrest of Gvaramia was followed by a critical assessment by the Public Defender and the U.S. Embassy in Georgia. The jailing of Nika Gvaramia puts Georgia on the same page as repressive, authoritarian states and damages the country’s reputation.
The undersigned organisations call on the President to use her authority to pardon Nika Gvaramia. “Ensuring Gvaramia’s release from prison would represent a significant step towards fulfilling Georgia’s European aspirations,” the joint statement said.