საშემოსავლო სამსახურმა “ბათუმელებს” ინკასო დაადო
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ქართული ოცნების მხრიდან გაზეთ „ბათუმელებზე” ფინანსური ზეწოლის ფაქტს ეხმიანება.
შემოსავლების სამსახურის მიერ დამოუკიდებელი მედიის ანგარიშებზე ინკასოს დადება არ არის რიგითი ფინანსური ოპერაცია – არამედ, მისი მიზანია დამოუკიდებელი მედიის დასუსტება და გაქრობა.
“ბათუმელების” შემთხვევა სისტემური კამპანიის ნაწილია, რომელსაც “ქართული ოცნება” დამოუკიდებელი ჟურნალისტიკისა და მედიის წინააღმდეგ ახორციელებს. უკვე 6 თვეზე მეტია უკანონოდ ციხეში იმყოფება მზია ამაღლობელი — “ბათუმელებისა” და “ნეტგაზეთის” დამფუძნებელი, რომელიც საქართველოს პირველი პოლიტიკური პატიმარი ქალია. ინკასოს დადება კიდევ ერთი ზეწოლის ფორმაა მზია ამაღლობელის გასატეხად.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც მედიის წინააღმდეგ ინკასოს დადება ზეწოლის მექანიზმად არის გამოყენებული. ამის მაგალითია რადიო ჰოლდინგი “ჰერეთი” და რეგიონალური მაუწყებელი “თრიალეთი”. “ჰერეთი”, რომელიც სამ რადიოს აერთიანებს (თბილისში — “თბილისი”, კახეთში — “ჰერეთი” და ბათუმში — “ციტრუსი”), აცხადებს, რომ შემოსავლების სამსახურის მოთხოვნით, მათ საბანკო ანგარიშებს ინკასო დაედო. დამფუძნებლის რამაზ სამხარაძის განცხადებით, ამ უეცარი თავდასხმის მიზეზი მისი მხრიდან მოვლენების კრიტიკულად გაშუქებაა.
“ბათუმელებს” და სხვა დამოუკიდებელ მედიას ინკასოს ადებენ მაშინ, როდესაც, “ქართული ოცნების” კონტროლის ქვეშ მყოფ მაუწყებლებს „იმედს” და „რუსთავი 2″-ს, შემოსავლების სამსახურის წინაშე მილიონობით დავალიანება აქვთ (17 და 25 მილიონი ლარი).
ბოლო პერიოდში მედიის მრავალმხრივი შევიწროების მცდელობა – რეპრესიული კანონების მიღება, სასამართლოს დახურვა, დაუსაბუთებელი ჯარიმები და სხვა – პირდაპირ მიზნად ისახავს ინფორმაციის გავრცელების შეზღუდვას და დამოუკიდებელი მედიის გაჩუმებას.
ის რაც დღეს ხდება, არის შეტევა თითოეული ჩვენგანის უფლებაზე — ვიცოდეთ, რა ხდება ჩვენს ქვეყანაში, გავიგოთ სხვადასხვა მოსაზრება, გავავრცელოთ ჩვენი ხმა და ინფორმირებული გადაწყვეტილება მივიღოთ.
მედიის ადვოკატირების კოლიაცია მტკიცედ დგას დამოუკიდებელი მედიის გვერდით, რომელის დღეს “ქართული ოცნების” შეტევების სამიზნეა.

The Media Advocacy Coalition condemns financial pressure applied by Georgian Dream on the newspaper “Batumelebi.” Placing an incasso order on independent media accounts is not a routine financial measure; rather, it appears to be an attempt to repress and silence independent journalism.
The case of “Batumelebi” is part of a broader systematic campaign orchestrated by Georgian Dream against independent media outlets. Mzia Amaghlobeli, founder of “Batumelebi” and “Netgazeti,” has been unlawfully imprisoned for over six months and is Georgia’s first female political prisoner. The seizure of Batumelebi account represents yet another form of pressure aimed at crushing her, as a symbol of resistance against the regime of the Georgian Dream.
Georgian Dream has used similar methods against other media entities, such as Radio Holding “Hereti” and regional broadcaster “Trialeti.” “Hereti,” which operates three radio stations—”Tbilisi,” “Hereti” in Kakheti, and “Citrus” in Batumi—reported that incasso orders were placed on their bank accounts at the Revenue Service’s request. According to founder Ramaz Samkharadze, this attack appears to be retaliation for their critical coverage of current events.
While independent media face these aggressive tactics, larger outlets controlled by Georgian Dream, such as “Imedi” and “Rustavi 2,” owe significant sums to the Revenue Service—17 and 25 million GEL respectively,
Recent measures, including the adoption of repressive laws, court closures, unjustified fines, and other restrictions are aimed at limiting access to information, silencing dissent, and suppressing independent voices.
What is occurring today represents a direct assault on our fundamental rights: the right to be informed, to access a diversity of opinions, to freely express our views and make informed decisions.
The Media Advocacy Coalition stands insolidarity with independent media resisting repressive regime of the Georgian Dream.