ვეხმიანებით თელარა გელანტიას მთავრობის სხდომაზე დასწრების აკრძალვას
თელარა გელანტიას მთავრობის სხდომაზე დასწრების აკრძალვა აჩენს ჟურნალისტის მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობის დასაბუთებულ ეჭვს. მთავრობის ადმინისტრაციის ეს გადაწყვეტილება ხელს უწყობს მედიის მიმართ მტრული გარემოს ჩამოყალიბებას და აუარესებს მედიის თავისუფლების ხარისხს საქართველოში.
2022 წლის 12 სექტემბერს, საქართველოს მთავრობა BMG-ის რედაქტორს თელარა გელანტიას არ მისცა საქართველოს მთავრობის სხდომაზე დასწრების საშუალება. მთავრობის ადმინისტრაციამ ჟურნალისტს ზეპირად განუმარტა, რომ მისი არ დაშვების მიზეზი იყო ბევრი კითხვის დასმა და კოლეგების შეწუხება.
აღსანიშნავია, რომ თელარა გელანტია დაახლოებით 10 წელია რეგულარულად ესწრება და აშუქებს მთავრობის სხდომებს, სვამს კითხვებს. მთელი ამ დროის განმავლობაში მას არ მიუღია გაფრთხილება ან შენიშვნა რომელიმე ქცევის წესის დარღვევასთან დაკავშირებით.
გარემოებების ანალიზი მიუთითებს, რომ ჟურნალისტის სხდომაზე დაშვების აკრძალვა განპირობებული იყო მთავრობის ადმინისტრაციის სავარაუოდ დისკრიმინაციული მოპყრობით. კერძოდ, მთავრობის ადმინისტრაციას არ უთქვამს უარი ოპერატორის შეშვებაზე ასევე BMG-ის განემარტა, მათი აკრძალვა მიემართება მხოლოდ პერსონალურად  თელარა გელანტიას და არა ზოგადად ტელევიზიას.
ჟურნალისტთა მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობა ხელს უწყობს მედიის მიმართ მტრული გარემოს ჩამოყალიბებას და აუარესებს მედიის თავისუფლების ხარისხს საქართველოში. აღწერილი შემთხვევა არ წარმოადგენს ჟურნალისტის მიმართ შესაძლო დისკრიმინაციული მოპყრობის პირველ ფაქტს. მედიის ადვოკატირების წევრი ორგანიზაციის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დახმარებით, თელარა გელანტია მიმართავს საქართველოს სახალხო დამცველს  ჟურნალისტის მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობის შესაძლო ფაქტის შესასწავლად.
მოვუწოდებთ მთავრობის ადმინისტრაციას დაუყოვნებლივ გააკეთოს განმარტება თელარა გელანტიას მიმართ შესაძლო დისკრიმინაციული მოპყრობის ფაქტთან დაკავშირებით. სახელმწიფო ვალდებულია უზრუნველყოს თელარა გელანტიას დაუბრკოლებელი დასწრება მთავრობის მომდევნო სხდომაზე.

Responding to Telara Gelantia being banned from attending the government meeting
The ban on Telara Gelantia from attending the Government meeting raises strong suspicions of discriminatory treatment of the journalist. This decision by the Government Administration contributes to the creation of a hostile environment for the media and worsens the quality of media freedom in Georgia.
On 12 September, the Georgian Government did not allow BMG editor Telara Gelantia to attend the meeting of the Georgian government. The government administration verbally told the journalist that the reason for not allowing him was that he asked a lot of questions and disturbed his colleagues.
It should be noted that Telara Gelantia has been regularly attending and reporting on government meetings and asking questions for about 10 years. During all this time, she has never been warned or reprimanded for violating any rules of conduct.
An analysis of the circumstances indicates that the journalist’s ban from the meeting was due to the alleged discriminatory treatment by the Government Administration. In particular, the Government Administration did not deny the cameraman entry, and the BMG clarified that its ban applied only to Telara Gelantia personally and not to television in general.
Discriminatory treatment of journalists contributes to the creation of a hostile environment for the media and worsens the quality of media freedom in Georgia. The case described is not the first instance of possible discriminatory treatment of the journalist. With the help of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), a media advocacy member organisation, Telara Gelantia applies to the Public Defender of Georgia to investigate the possible discriminatory treatment of the journalist.
We call on the government administration to provide an immediate explanation for the possible discriminatory treatment of Telara Gelantia. The state is obliged to ensure Gelantia’s unhindered attendance at the next government meeting.